Oto Kokusu Baskı

Oto Kokusu Baskı

 • Ebat
  Kokular
  Kesim
  Baskı Yönü

 • Oto kokusu üretim süremiz 12 iş günüdür.
 • Fiyatlara tasarım dahil değildir.
 • Kargo ücreti müşteriye aittir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

Oto kokusu baskı genellikle oto yıkamacıların, yakıt istasyonlarının ve oto aksesuar sektöründe faaliyet gösteren firmaların promosyon ürün olarak basımını gerçekleştirdikleri eşantiyon ürün grubunda yer alan popüler bir üründür. Her ne kadar diğer baskılı materyaller gibi matbaanın mevcut ürün gamında yer alan standart özelliklerine göre basımı gerçekleşse de, diğer ürünlere kıyasla çok daha zengin bir çeşitliliği vardır.

Diğer baskılı materyaller ve promosyon ürünlerine kıyasla fonksiyonel bir ürün çeşitliliği olan oto kokusu, boyut, kâğıt kalınlığı, özel tasarımı, bıçak izi ve kokusu ile tamamen müşteri taleplerine göre şekillenebilmektedir. Peki, birçok sektörde faaliyet gösteren işletmelerin promosyon ürün grupları arasında yaygın olarak tercih nedeni olan oto kokusu baskı işlemi nasıl gerçekleşir. Nelere dikkat edilir? İşte tüm detaylar.

Oto Kokusu Baskı Konusunda Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Oto kokusu baskı konusunda dikkate alınacak ilk husus, ürünün adından da anlaşılacağı üzere uzun ömürlü olacak kaliteli olmasına özen gösterilmelidir. Kullanılan esansın yanı sıra tercih edilen kağıt da kokunun ömrünü belirleyen bir faktördür. Kokuyu emen ya da esansın kısa sürede yok olmasına neden olacak bir kağıt türü, ürünün baskı kalitesini doğrudan etkiler.

Diğer promosyon ürünlere kıyasla pek tercih edilmese de sektörel anlamda reklam stratejisi olarak oldukça verimli bir ürün olan oto kokusu, aslında diğer ürünler kadar talep gören bir üründür. Araç sahipleri hedef alınarak tasarlanan peçeteler, silme bezleri ve çeşitli mini aksesuarlar her ne kadar reklam stratejisi olarak kabul edilse de, oto kokusu bu tarz ürünlerden daha çok kabul gören bir üründür. Zira koku, her alanda olduğu gibi promosyon ve baskılı ürün alanında da tercih edilen ve olumlu dönüşlere neden olan bir olgudur.

Esans (dağ çileği kokusu baskı vb) ve kâğıt kalitesinin yanı sıra bıçak izi ve tasarım da baskıda önemli rol oynayan faktörlerdir. Her ne kadar otomobil ya da dükkân şeklinde oto kokuları popüler olarak basılsa da, farklı tasarımlara ve bıçak izine sahip tasarımlar potansiyel müşteri kitlesinde olumlu bir algı yaratılmasını sağlar. Doğru mesaj, doğru tasarım ile elde edilir. Bu nedenle oto kokusu basımında bıçak izi ve tasarım da baskının kendisi kadar önemli bir rol oynamaktadır.

Birçok sektörde farklı kullanılan ve sektöre göre farklı tanıtım şekilleri bulunan koku kâğıdı, matbaa sektöründe genellikle 1,8 mm kalınlığında, çift yön sıvama ve çift yön baskı imkânı ile araba kokusu baskısında kullanılmaktadır. Oto kokusu baskı hususunda ürünün tüm hakları saklıdır.

4 renk CMYK baskı ve özel bıçak izi ile (magnet baskı gibi) çeşitli formlarda ve koku özellikleri ile basımı gerçekleştirilen oto kokusu, genellikle otomobil sektöründe faaliyet gösteren firmaların promosyon ihtiyaçları arasında yaygın olarak tercih edilmektedir.

Oto Kokusu Basımı Boyutu ve Kağıt Kalitesi

Oto kokusu, kalınlık olarak çift yön sıvama şekilde basılsa da genellikle 1,8 mm ebadındadır. Bu ölçü koku kâğıdının içerisinde bulunan esansın rahat bir şekilde salınım gerçekleştirmesi için ideal bir kalınlık olduğu gibi daha yüksek ya da düşük oranda bir baskı tercih edilmez.

Oto kokusunda kâğıt kalitesi ise diğer baskılı materyaller ya da promosyon ürünlere kıyasla çok daha önemli bir faktördür. Zira kağıt kalitesi oto kokusunun ömrünü belirleyebileceği gibi içerisinde yer alan esansın dışarıya güçlü bir şekilde salınım yapmasına da imkân tanıyan bir baskı özelliğidir.

Şayet oto kokusu basımında düşük kalitede bir koku kâğıdı tercih edilirse. Ürünün ömrü kısa olabileceği gibi içerisinde yer alan esans da yeter miktarda salınım yapmaz ve hedeflenen rayihayı etrafa veremez.

Bu nedenle boyut değilse de kağıt formanın kalınlığı ve koku kâğıdının türü, oto kokusu baskı sında ana faktörler olarak kabul edilebilir.

Oto Kokusu Basım Aşaması ve Sonrası

 • Oto kokusu basımında ilk aşama, tabaka hâlinde bulunan koku kâğıdına iç ölçüler dikkate alınarak tasarımın pozlanmasıdır. 4 renk CMYK kartelasından baskının mümkün olduğu oto kokusu basımında kullanılan kâğıt forma genellikle perforaj uygulanmış bir görünüme sahiptir. Küçük gözenekleri bulunan kağıt, bu sayede içerisinde yer alan kokuyu rahat bir şekilde salar.
 • Uygulanan baskının ardından hedeflenen ölçülerde kesime giren tabaka, talep edilen ölçülerde küçük parçalar hâline getirilir.
 • Kesimin ardından şayet özel bir bıçak izi uygulanacaksa kesim parkuruna alınır. Küçük tabakalar hâlindeki oto kokuları hedeflenen bıçak izine tabi tutulur. Lastik, otobüs, otomobil ya da sektöre göre herhangi bir araç-gereç şeklinde kesim en yaygın bıçak izidir.
 • Baskı, kesim ve bıçak izinin ardından delme ve ip geçirme işlemine geçilir.
 • Delme işlemi tabakaların üst üste koyularak oto kokularının üst kısmından ve sınır çizgisinden yaklaşık 10 mm kadar içeriden alınarak delik açılması işlemidir. Bu sayede deliklerden iplikler uygun şekilde geçirilir ve araç içlerinde rahatça kullanılır.
 • Delme işleminin ardından ip geçirme işlemi ve son olarak paketleme aşaması gelir. İp geçirme işlemi “manuel” veya otomatik makineler aracılığıyla yapılır. Manuel işlemden kasıt, ip sarmalının ucunun içi boş ve ipten kısmen geniş bir demirin içerisinde kompresör basıncı yardımıyla uygulanmasıdır. Demir çubuk oto kokusu tabakalarının delikten geçirilerek bir nevi askı yöntemi ile ipleme yapılmasına olanak sağlar.
 • Çubuğa geçirilen tabakalar, her pedal basışında ip haznesinden geçer ve düğüm atılarak sonraki parkura aktarılır.
 • İp takılmasının ardından son olarak ambalaj parkuruna aktarılan tabakalar bu parkurda şeffaf jelatinler ile ambalajlanır ve paketlenir.

Oto aksesuar ya da yakın sektörlerin yanı sıra hammaddesi olan koku kâğıdı parfümeri firmalarının “tester” adını verdikleri “demo” ürünler için de kullanılmaktadır.

Oto Kokusu Baskısı Kalitesi Neden Önemli?

 • Oto kokusu baskı hususunda kalite, diğer promosyon ürünlerden çok daha fazla önem arz eden bir kriterdir. Bunun nedeni içeriğinde yer alan esansın ömrü ile alakalıdır. Şayet kötü bir malzeme ile baskı adetuygulanırsa, oto kokusu ömrünü kısa sürede tüketir ve kullanışlılığını kaybeder. Bu da markanızın viral anlamda hedeflenen reklamı yapmasının önüne geçer. Bu nedenle kalite, kullanılan esansın kalıcılığı kadar önemlidir.
 • Esansın yanı sıra dokusu sayesinde kokuyu kolayca içerisinde hapseden kâğıt forma da kalite konusunda önemli rol oynayan bir diğer faktördür. Esans ne kadar kaliteli olursa olsun şayet koku kağıdı esansı uzun süre emerek doğru şekilde salınım yapmazsa oto kokusu ömrü o denli kısa olur. Bu nedenle oto kokusu baskısı nda kaliteyi belirleyen kağıt ve esans malzemelerinin standartların altında olmaması gerekir.

Oto Kokusu Baskı Fiyatları Nasıl Alınır?

Oto kokusu, şahsa ya da kuruma özel ürünler sayesinde (spring,okyanus vb. kokular) olduğu için özel olarak üretilmektedir. Bu nedenle fiyat aralığını belirleyen ana faktörler müşteri talepleri doğrultusunda oluşan kaliteli ürün özellikleridir. Genellikle 4 renk CMYK’dan basımı gerçekleşen oto kokusunda renk seçeneği fiyatları neredeyse etkilemeyen bir özelliktir. Fiyatları etkileyen diğer unsurlara değinmeye devam ediyoruz.

Bu nedenle ana kriterler boyut, özellik ve adet tir. Boyut sektöre bağlı olarak değişebileceği gibi özel bıçak izine bağlı uygun kaliteli. (dağ çileği, spring, sağlık anlamında vb.) olarak da belirlenebilir. Ürün özelliği ise matbaaların sundukları kategori farkları ile alakalıdır. Çoğu matbaanın ürün çeşitliliğinde esans spring dağ çileği vb. içeriği fiyatları etkilemese de ürün kalite farkı fiyatları etkileyen ürün özellikleri arasında sayılabilir. Bir diğer esas ise adet tir.

Tüm baskılı ürünlerde olduğu gibi yüksek miktarda adet baskı talebi, birim fiyatları düşürme konusunda uygun olacaktır. Adet konusunu (ürün özellikleri üzerine spring, vanilya koku ipli vb) detaylı görüştükten sonra son olarak kargo durumunu görüşmelisiniz. Kargo üzerine detaylı görüşmeyi sağladıktan sonra siparişiniz tamamlanmış sayılır. Basım üzerine ürün kargo edilir. Kargo size belirtilen süre içerisinde elinize ulaşır. Kargo size ulaştığında sipariş tamamlanmış olur.

Tüm ekonomik online matbaa ve promosyon ürünlerinde olduğu kadar adet konusu. (1000 adet 2000 adet 3000 adet 5000 adet 10.000 adet ve üzeri) önemlidir. Adet bazında detaylı fiyat alabilmeniz için bizimle irtibata geçebilirsiniz. Tüm standartlar ve adet bilgileri belirlendikten sonra ürün isteğiniz doğrultusunda (ürün özellikleri, adet) üretilir.

Ek bilgi

Kokular

Okyanus, Spring, Kavun, Elma, Dağ Çileği, Limpo, Vanilya, Burbery Weekend, Ralp Lauren, Hipnotic Poison, Lavanta, Mango

Adet

1000

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.