Sipariş Fişi Baskı

Sipariş Fişi Baskı

 • Ebat
  Nüsha
  Yaprak Sayısı
  Baskı Rengi
  Numaratör

  lütfen 6 haneli rakam giriniz.

 • Sipariş fişi üretim süremiz 3-4 iş günüdür.
 • Fiyatlara tasarım dahil değildir.
 • Kargo ücreti müşteriye aittir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

Sipariş fişi baskı hizmet sektöründe özellikle yeme-içme alanında faaliyet gösteren firmaların demirbaş ambalaj ve baskılı ürün grupları arasında önemli bir yer tutuyor. İsteğe göre antetli şekilde firma bilgilerinin basımının da mümkün olduğu adisyon, standart baskıda herhangi bir bilgi içermeksizin yalnızca mevcut şablon üzerinden basılır. Tıpkı fatura ya da antetli kâğıt gibi belirli bir şablon dikkate alınarak sade bir şekilde basımı gerçekleştirilen ürün, tek yön baskı olacak şekilde iki yapraklı koçanlara basılır. Bu baskı mantığının nedeni, garson ya da sipariş alan personelin ön sayfayı kasaya ya da işletmeye teslim etmesi, kalan nüshayla da siparişi takip etmesiyle ilgilidir.

Yalnızca yeme-içme sektöründe değil, hizmet sektöründe de faaliyet gösteren neredeyse tüm işletmelerin demirbaş ambalaj ve baskılı materyalleri arasında yer alan sipariş fişi baskısı diğer ürün gruplarında olduğu gibi (tutkallı bloknot , cepli dosya baskı vb.) standart özelliklerin yanı sıra müşteri taleplerine göre de hazırlanabilmektedir. Peki, farklı formlarda ve özelliklerde baskısı gerçekleşebilen sipariş fişi ne gibi baskı aşamalarından geçer, özellikleri nedir, nelere dikkat edilmelidir?

Sipariş Fişi Baskı Konusunda Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

“sürekli form” olarak tanımladığımız matbu evrak kategorisinde yer alan bir üründür. Sürekli form olarak tabir edilen kategori, iş hayatında fatura, irsaliye, tahsilat makbuzu baskı, sipariş fişı gibi devamlılığı olan, numaratör gibi baskı tekniği ile takibi yapılan evraklardır.

Genellikle tek renk siyah baskıdan üretilen, isteğe bağlı olarak çift renk ya da yine tek ancak farklı renk tonlarından üretilebilir. Fakat maliyeti artırması nedeniyle çoğunlukla tek renk siyah tercih edilmektedir.

Standart olarak oluşturulan tablo, tabloda yer alan sütun ve satırları birbirinden ayıran başlıklar ve diğer bilgiler tek renk siyahtan basılırken, antet bölümü firma isteğine bağlı olarak çift renkten basılabilmektedir.

Diğer baskılı materyallerde olduğu gibi mevcut şablon kesim payı dikkate alınarak oluşturulur. Genellikle A6 boyutunda basılan sipariş fişi isteğe bağlı olarak farklı ebatlarda basılabilmektedir, ancak özel ölçüler maliyeti artırdığı için pek tercih edilmez.

Matbu evraklar genellikle tek renkten basıldığı için siyah değerine dikkat edilmesi gerekir. Şayet CMYK paletinin K değeri %100 dışında bir değerden verilmişse (bu değer matbaadan matbaaya değişmektedir) ya da “tram” olarak tabir edilen dış çizgi bırakılmışsa, bu gibi detaylar baskıda “patlama” olarak tabir edilen sonuca neden olur. “İş patlaması” olarak tabir edilen durum, renk değerlerinin yanlış verilmesi ya da “tram” gibi dış çizgilerin unutulması durumunda nesnelerin, yazıların üst üste binerek, iç içe geçerek işin bozulması olarak tanımlanabilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için kenar çizgileri kullanmaktan kaçının ya da kenar çizgilerini obje hâline getirin. Renk değerleri konusunda da mümkün olduğunca dikkatli çalışmaya özen gösterin.

Dış çizgi ve renk dışında dikkat edilecek bir diğer husus ise kesim payıdır. Zira perforaj ya da ciltleme işlemine tabi tutulacak evraklarda tasarım, bu işlemler dikkate alınarak yapılır. Üst ya da sırt kısmından ciltlenen ve perforaj işlemine tabi tutulan sipariş fişinin tasarımında bu işlemler ve matbaanın baskı kriterleri dikkate alınarak tasarıma kesim payı verilmelidir. Bunun için tasarımı ciltleme ve perforaj yapılacak kısımdan birkaç santimetre kadar içeriden başlatmalısınız. Bu ölçü matbaadan matbaaya ya da baskı tekniklerine bağlı olarak artış/düşüş gösterebilir.

Sipariş Fişi Basımı Boyutu ve Kağıt Kalitesi

 • Boyut, sürekli form kategorisinde nitelendirebileceğimiz diğer matbu evraklar gibi belirli bir forma sahip ölçülerde basılan ürünlerdendir. Örneğin A6 olarak bilinen 148.5×105 mm (bloknot, magnet vb. ürünler de benzer ölçülerde basımı yapılan ürünlerdir) ya da birkaç milimetre fark ile basılmasının nedeni mevcut formaya azami seviyede iş bağlamak ve fireyi asgarî seviyede tutmak içindir.
 • Baskının temel mantığı mevcut formadan en yüksek verimi alacak şekilde iş bağlamaktır. Örneğin toplam forma boyutunu A3 olarak kabul edelim. Bu boyuttaki formaya bir adet A4, bir adet A5 ve iki adet A6 boyutunda iş bağlanarak en verimli şekilde iş pozlanabilir. Basımı da benzer şekilde standart boyutlarda basılmaktadır.
 • Boyutun yanı sıra kâğıt kalitesi genellikle 70, 80 veya 90 gramlık kâğıtlara basılmaktadır. Fakat teksir kâğıdı olarak bilinen ve kitap basımında da kullanılan kâğıtlar da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni kullan-at bir ürün olduğu için genellikle düşük maliyet ile basım hedeflenir. Dolayısıyla kısa vadede iş görecek kâğıt formaya baskı yapılır.

Sipariş Fişi Basım Aşaması ve Sonrası

 • Sürekli form ürünlerinden biri olan sipariş fişi basım aşamasında ilk olarak tasarım aşamasında baskı öncesi kontrolleri yapılır. Bu kontroller kesim payı, tram (kenar çizgisi –tasarım programlarında “stroke” ya da “contur” olarak da bilinir) kontrolü ve renk değerlerinin kontrolünü kapsamaktadır. Gerekli kontrollerin ardından tasarımın kalıbı alınır ve alınan kalıp tabakalara pozlanır.
 • Tabakalara uygun ölçülerde basımı gerçekleştirilen sipariş fişleri hedeflenen ölçülerde eşit parçalara bölünür.
 • Giyotin makinesinde kesimi gerçekleştirilen tabakalar sürekli form makinesinde uygun şekilde bir araya getirildikten sonra ciltleme aşamasına geçilir.
 • Adisyon gibi sürekli form ya da matbu evraklar genellikle üst ya da sırt kısmından Amerikan ciltleme metodu ile ciltlenir. Sıcak tutkal ile üst ya da sırt kısmından karton tabakalara merkezden yapıştırılan kâğıtlar, soğuk pres uygulamasının ardından soğumaya bırakılır.
 • Soğuma sonrası hazır hâle gelen baskılar perforaj işlemine tabi tutulur. Perforaj, bu ve benzeri evrakların koçandan kolayca yırtılması ve formunu koruması için uygulanan bir metottur. Belirli aralıklar ile açılan delikler, kâğıdın koçandan kolayca kopmasını sağlar.

Sipariş Fişi Ciltleme Çeşitleri

Bu tarz sürekli form kategorisindeki matbu evraklarda Amerikan ciltleme metodu tercih edilmektedir. Bunun nedeni genellikle iki nüsha 50 yaprak otokopili şekilde basılan, kullan-at bir ürün olmasının yanı sıra düşük maliyet gözetilerek basımı gerçekleşen bir üründür. Bu nedenle Amerikan ciltleme gibi ekonomik ciltleme yöntemleri tercih edilmektedir.

Sipariş Fişi Baskı Ciltleme Aşamaları

 • Formalarının baskısının tamamlanmasının ardından ciltleme aşamasına geçilir. Bu tarz ürünlerde yaygın olarak tercih edilen Amerikan ciltleme metodu üzerinden gidecek olursak; formaların hazır olmasının ardından otokopili tabakalarla düzenli şekilde bir araya getirilmesinin ardından merkezden kırımı yapılan kapağın merkezine yerleştirilir.
 • Sıcak tutkal yardımıyla yapıştırılan formalara pres uygulanarak yapışması sağlanır.
 • Ardından soğumaya bırakılır.

Sipariş Fişi Baskısı Kalitesi Neden Önemli?

Formu gereği kullan-at ürünler olsa da, kısa vadede sürekliliği olan (bloknot, cepli dosya vb. ürünler gibi) bir üründür. Bu nedenle kalite konusunda belirli standarda sahip olmalıdır. Yaygın olarak kitap basımında da kullanılan teksir kâğıdı ya da 70-80 gramlık 1. hamur kullanılmaktadır. Şayet baskıda bu kâğıt kalitesi altında kâğıt kullanılırsa baskı sırasında kâğıt, uygulanan boyayı kolayca emer ve istenen verim alınmaz. Baskı doğru şekilde uygulansa ve başarılı olsa bile kullanım sırasında yazı yazarken ya da olası sıvı temasında kâğıt kolayca dağılabilir. Bu nedenle baskıda standart özelliklerin altında kâğıt forma kullanılmamalıdır.

Sipariş Fişi Baskı Fiyatları Nasıl Alınır?

Özel sipariş fişi (Tüm hakları saklıdır), genellikle firmaların iş ortakları ve müşterileri ile yaptıkları alışverişlerin takibi için basımı yapılan ürünlerdir. Antetli kâğıt gibi üst başlığında firma bilgileri yer alırken baskı kalitesi de minimum standart seviyede tutulur. Baskı fiyatları diğer sürekli form, matbu evrak ve matbaa ürünlerinde olduğu gibi adet, kâğıt türü ve ölçülere bağlı olarak değişmektedir. Fakat genel olarak 50 yaprak otokopili şekilde basımı gerçekleşen ürün, düşük maliyet ile basılmaktadır. Standart özelliklerin dışına genellikle özel renk talebi ve adet ile çıkılmaktadır. Bu nedenle özel basımında fiyatları en çok etkileyen renk seçeneğidir.

Adet genelde belli standartlardan belirlenir. Lütfen ürünler, baskı,ürün formu, adet fiyatları, kargo ,vb. konularla ilgili bizimle irtibata geçiniz. Müşteri bizimle irtibata geçtiği andan itibaren ürünler hakkında fiyat ,baskı, adet, kargo ve kargo sonra sı süreçle ilgili her türlü bilgilendirmeyi sağlıyoruz. Ürünler adet olarak firmanız tarafından belirlenen miktarda üretilebilir. Fiyatları konusunda belli etkenleri göz önüne alarak fiyatları ile ilgili en kısa sürede bilgilendirme yapılacaktır.

Ek bilgi

Ebat

A5 (14x20cm)

Nüsha

1 Asıl + 1 Suret, 1 Asıl + 2 Suret, 1 Asıl + 3 Suret

Adet

5 Cilt, 10 Cilt

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.