Diplomat Zarf Baskı

Diplomat Zarf Baskı

 • Ürün Cinsi
  Kağıt
  Baskı Yönü
  Baskı Rengi

 • Diplomat zarf üretim süremiz 3-4 iş günüdür.
 • Tasarım desteği ücretsizdir.
 • Kargo ücreti müşteriye aittir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

Matbu evrak kategorisinin yıllardır popüler ürün gruplarından olan zarflar, çok çeşitli sektörlerde resmî evrak alışverişinde kullanılan üründür. Bu popüler ürün grubu arasında öne çıkan diplomat zarf modelleri, farklı baskı, kağıt ve tasarım seçenekleri ile neredeyse her sektörden işletmenin demirbaş ihtiyaçları arasında sayılıyor. Gelişen baskı teknolojileri ve düşen maliyetler nedeniyle son yıllarda demirbaş ürün listesinde yer almayı başaran diplomat zarf baskısı, tek renk, 4+0 renk, pencereli ve penceresiz başta olmak üzere çok çeşitli özelliklere sahip. Firma içi kurumsal işleyişi fizikî olarak aktarmanın resmî yolu olarak kabul görmesinin yanı sıra ilgili kuruluşların iş ortaklarıyla da resmî bağ kurmasına yarayan diplomat zarf, kurumsal kimlik materyalleri arasında da önemli bir konuma sahip. İşte diplomat zarf baskı hakkında bilmeniz gerekenler.

Diplomat Zarf Baskı Konusunda Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Diplomat zarf, genellikle kurumsal çatı altında hizmet veren firmaların demirbaş baskılı kağıt ürünleri arasında yer alır. Bu nedenle diplomat zarf basımı konusunda dikkate alınacak ilk husus, diğer kurumsal kimlik ürünleri ile homojen yapıda olmasıdır.

Diplomat zarf baskısı, diğer baskılı materyallere kıyasla daha düşük miktarlarda yapılabilmektedir. Ancak kurumsal kimlik tasarımı konusunda bütünleşik tarzda materyal ve ihtiyaç konusunda sürekliliği olması nedeniyle firmalar genellikle yüksek adette basım gerçekleştirirler. Miktar konusunda dikkat edilecek olan husus, baskı kalitesi ve kurumsal anlamda verilmesi hedeflenen mesajı doğru şekilde vermektir.

Diplomat zarf basımında diğer matbu evraklarda olduğu kadar detaylı bir şablon ya da çok çeşitli zarf tasarım alternatifi olmasa da, firma imajına dair mesaj vermesi nedeniyle mümkün mertebe sade, zarif (tek renk vb)ve şık grafik ve baskı elde edilmesi tavsiye edilir. Genellikle yalnızca firma logosu ve bilgilerinin yer aldığı ön yüz, oldukça basit tasarım ile oluşturulur. Bu nedenle efektif geçişler ya da harici tasarım uygulanmaz. Fakat tasarım konusunda baskıda dikkat edilmesi gereken husus renk farkıdır. Tek renk ve dört renk baskı farkı, maliyeti doğrudan etkilemektedir. Aynı şekilde penceresiz ve pencereli sipariş vermek de bize fiyatları etkilemektedir. Fiyat hususunda da zarf ın kalite renk vb. unsurlar önem taşımaktadır.

Diplomat Zarf Basımı Boyutu ve Kağıt Kalitesi

 • Diplomat zarf, yaygın olarak 10,5×24 cm ebadında basılmaktadır.
 • Boyut; diplomat zarfın matbu evrak kategorisinde değerlendirilmesiyle bağlantılı olarak belirlenen forma sadık kalınarak basılmasıyla ilgilidir. Fakat bu ölçü, matbaanın ve grafik in basım teknikleri, forma türü ve müşteri taleplerine bağlı olarak küçük farklılıklar gösterebilir.
 • Diplomat zarf baskısı boyutu yanı sıra kağıt kalitesi de benzer şekilde yaygın olarak 110 gram 1. hamur formadan üretilmektedir. Kağıt kalitesi için sitemizden kağıt çeşit ve gramajlarını inceleyebilirsiniz.
 • Söz konusu kağıt kalitesi diplomat zarflar muadili ürünlerde yaygın olarak tercih edilen ve korunması gereken mevcut kalite sınırını muhafaza eden gramajdır. Bu gramajın altındaki baskı, kötü sonuç doğurabilir ve marka değerine zarar verebilir. Bu nedenle (pencereli , penceresiz farketmeksizin) zarfların standart ölçü ve kağıt kalitesinin altında baskı tercih ve tavsiye edilmez.

Diplomat Zarf Basım Aşaması ve Sonrası

 • Diplomat zarflar, mevcut formaya tasarımın açık şekilde basılması ve kesim, katlama çizgilerinin dikkate alınarak şablon oluşturulması ile elde edilir.
 • Baskı aşamasında dikkate alınan detaylar, katlama sonrası antet ve logo vb. bilgilerin katlama sınırının içinde kalmaması ve varsa pencereli diplomat zarf basımına uygun şekilde yerleştirilmesidir.
 • Penceresiz diplomat zarf, formanın tek yüzüne baskı uygulanması, kesim ve katlama sınırlarının dikkate alınarak kesim uygulanması ve katlama sonrası yapıştırma işlemi ile elde edilir. Dolayısıyla pencereli diplomat zarf basımının aksine oldukça kolaydır ve ekstra işçilik istemez.
 • Fakat pencereli diplomat zarf basımında iç ölçülerin doğru şekilde verilmesi için kesim çizgisi ve pencere bıçağı dikkate alınarak baskı uygulanır.
 • İlk aşamada kalıbı alınan zarf tasarım, 110 gramlık 1. hamur kağıt formalara basılır. Baskının ardından uygun bıçak izi ile kesimi yapılan formalar, katlama işlemine tabi tutulur. Uygulanan katlama işleminin ardından forma hedeflenen diplomat zarf ürünü hâline gelir.
 • Fakat pencereli diplomat zarf basımı hedefleniyorsa, forma basımının ardından pencerenin geleceği bölüm yine uygun bıçak izi ile kesilir ve o bölüme uygun şeffaflıkta malzeme yapıştırılır.
 • Pencerenin yanı sıra baskıda fark yaratan kriterlerden biri de zemin baskısıdır. (tek renk ya da 4 renk vb)
 • Zemin baskısı, mevcut formanın rengi ile alakalıdır. Şayet firmanın kurumsal renklerinin öne çıkarılması hedefleniyorsa ki genelde bankalar zemin baskılı diplomat zarf kullanır, formanın zemini kurumsal renk ile basılır. Tabii zemin baskılı diplomat zarf modelleri maliyeti artıran seçeneklerdir.
 • Baskı sonrası kırım, katlama ve yapıştırma işlemine tabi tutulan diplomat zarf formasının kulak kısmına yapışkan silikon çekilir. Bu sayede üzerindeki şeridin kaldırılması ile kulak formanın arka yüzüne kolaylıkla yapışır.

Diplomat Zarf Basımı Sonrası Ekstra İşçilikler

Diplomat zarf basımı, matbu evrak olması nedeniyle genellikle benzer ölçüler, kağıt kalitesi ve özelliklerde basılmaktadır. Ekstra renkler talebe göre yapılabilir.

Fakat söz konusu özellikler genellikle standart ürün özellikleri olarak kabul edilir. Bu nedenle diğer matbu evraklar gibi baskı sonrası ekstra işçilikler, genellikle ürüne dair özel talepler doğrultusunda oluşur.

Fakat renk başta olmak üzere bahsettiğimiz özellikler, genellikle ürün çeşitliliğinde ve özelliklerinde yer alan kriterlerdir. Bu özelliklere ek olarak talep edilen zarf da trigromi vb. efektif matbaa oyunları, ancak geniş pazar ağı bulunan kurumsal firmalar tarafından talep edilmektedir. (Silikonlu diplomat zarf fiyatları nı sitemizden edinebilirsiniz.)

Trigromi, çok çeşitli (4 ana renkten sipariş) renk oyunları ile uygulandığı bölgeye altın parlaklığı katmakta, kurumsal anlamda profesyonel intiba bırakmaktadır. Her ne kadar diplomat zarfta tercih edilmese de, firmanın kurumsal yapısı ya da taleplerine bağlı olarak uygulanabilir. İstanbul da hayli bu çeşit fazla tercih edildiğini de belirtmek isteriz.

Diplomat Zarf Baskısı Kalitesi Neden Önemli?

Diplomat zarf basımında kalite, ürünün matbu evrak kategorisinde olmasının yanı sıra kurumsal kimlik materyallerinin demirbaş ürünlerinden birisi olması nedeniyle de önemli bir faktördür. Hem şirket içi hem de iş ortakları ile ekseriyetle fatura ve benzeri evrak alışverişinin yapıldığı diplomat zarf, bu anlamda iş ortaklarına kurumsal anlamda verilmek istenen mesajı göz alıcı zarf tasarımıyla ve bütünleşik olan kaliteli bir dokuyla vermenizi sağlar. Torba zarf baskı da benzer nitelikte bir üründür ancak torba zarf (silikonlu – silikonlu olmayan ) konusunu başka bir yazımızda detaylı inceleyeceğiz.

Kullanılan kâğıdın türü kadar gramajı da verilmek istenen kalite mesajını vermeniz için kriterdir. Bu nedenle kullanılan kâğıdın standart kriterlerde olmasına özen göstermelisiniz. Kullanılan malzemeler, silikonlu vb. olabilmekle beraber tüm hammaddenin kalitesi fiyatları da etkilemektedir.

Diplomat Zarf Baskı Fiyatları Nasıl Alınır?

Diplomat zarf, muadili birçok matbu evrak ürününde olduğu gibi düşük miktarda basımı (sipariş e göre çok ya da az) mümkün olan bir üründür. Diplomat zarf fiyatları diğer baskılı materyallerde olduğu gibi (torba zarf , silikonlu torba zarf, silikonlu olmayan torba zarf vb.) adet ne kadar yüksek olursa birim fiyat da o derece düşer. Bu nedenle özel diplomat zarf basımında fiyatı belirleyen ilk kriter adettir. Birim fiyatı doğrudan etkileyen miktarın yanı sıra renk çeşitliliği, baskı uygulanacak alan, pencereli olup olmayacağı gibi detaylar (silikonlu olması – silikonlu olmaması ) da fiyatı doğrudan etkileyen özelliklerdir.

Ek bilgi

Renk

Tek Renk, 2 Renk, 3 Renk, CMYK

Adet

500, 1000, 2000, 5000

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.