El İlanı Fiyatları

El İlanı Fiyatları

Katlamalı/Kırımlı El İlanını "Broşür Baskı" sayfamızdan temin edebilirsiniz.

 • tek yön çalışmaların ebatları fireli çıkmaktadır (örn: 15x21 çalışma için, tek yön baskı 14x19 olarak çıkmaktadır.)

  Ebat
  Baskı Yönü

  Tek yönler 105gr'dır.

  Kağıt Gramajı

 • Verilen fiyatlar 130gr parlak kuşe için geçerlidir. (Tek yönler 105gr dır)
 • CMYK (renkli) baskıdır.
 • Fiyatlara tasarım dahil değildir.
 • Kargo ücreti müşteriye aittir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

Baskılı materyaller arasında ülkemizde neredeyse tüm sektörler arasında rağbet gören el ilanı, küçük ve büyük ölçekli reklam bütçelerinde her daim kendisine yer bulmayı başarmıştır. Kullan-at ya da kalıcı reklam stratejilerinin her ikisinde de tercih edilebilecek bir potansiyele sahip olan el ilanı, baskılı reklam sektörünün atası olarak kabul edilebilir. Son yıllarda gelişen endüstriyel sanayinin imkânları dâhilinde genişleyen matbaa sektörünün organize matbaacılığa doğru evrilmesi, düşük maliyet-yüksek verimlilik ile basılı reklam ihtiyaçlarının geniş kitleler tarafından tercih edilmesinin de önünü açtı. Önceleri ay ya da yıl bazında ayrılan reklam bütçesinin önemli bir bölümüne mâl olan baskılı ürünler, organize matbaanın imkânlarının genişlemesi ve altyapısının modernize olması sayesinde artık çok düşük maliyetler ile geniş kitlelerin tercihine sunuluyor. Peki, bu denli rağbet gören el ilanının basımı konusunda neler göz önünde bulundurulmalı? Tasarımdan baskı aşaması, el ilanı fiyatları ve teslimine kadar geçen sürede dikkate alınacak bazı başlıkları sıralayalım.

El İlanı Fiyatları Konusunda Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

El ilanı, genellikle A5 (ortalama 14×20 cm. ebadında) ölçüsündeki tek sayfa kâğıda basılan bir reklam materyalidir. Ölçü ve kâğıt, sektörel anlamda farklılık gösterebileceğinden müşterinin ya da firmanın inisiyatifine ya da reklamın türüne göre farklılık gösterebilir.

El ilanı basımında en önemli detay, ortalama 14×20 santimetrelik bir kâğıt çerçeve aracılığıyla potansiyel müşterilere verilmek istenen mesajı doğru şekilde vermektir. Kısıtlı bir alan olarak düşünülse de, baskılı materyaller potansiyel müşteriye ulaşmanın günümüz mobilize dünyasında bile oldukça etkili bir yoludur. Bu nedenle el ilanı basımı öncesi en önemli etken tasarımdır.

• Baskı öncesi belirlenen şablon ve materyallerin hazırlanmasının ardından dikkat edilecek en önemli husus baskı kriterleridir. Kesim payı, taşırma payı ve renk değerleri vb. kriterler, tasarımdan baskı sonrası aynı kalite ve kriterlerde sonuç almanızı sağlar.

• Kesim payı; tüm matbaalarda genellikle tasarım şablonunun toplam ölçüden yaklaşık 5 mm içeriden alınarak hazırlanması işlemidir. Yani el ilanınızın toplam ölçüsü 14×20 cm ise, bu çerçeve içerisinde yer alan tasarımın toplam genişlik ve uzunluğu en fazla 13.5×19.5 cm olmalıdır. Bazı matbaalarda bu durum birkaç mm olabilirken bazı matbaalarda 10 mm’ye vs çıkabilmektedir.

• El ilanı tasarımında CMYK renk modunda çalıştığınıza dikkat etmelisiniz. Ofset matbaa 4 ana renk olan CMYK kartelasından baskı yapmaktadır. Bu nedenle dijital ekran seçeneği olan RBG renk modunda çalışmanız durumunda ekranda gördüğünüz tasarımı baskı sonrası elinize aldığınızda önemli farklılıklar görebilirsiniz.

El İlanı Basımında Boyut ve Kağıt Kalitesi

El ilanında kaliteyi belirleyen üç kriterden ilki diğer baskılı ürünlerde olduğundan tabiki tasarımdır. Ancak doku ve kalıcılık bakımından önemli olan esas kriter kâğıt gramajıdır. Gramaj ve boyut ise el ilanı basımında maliyeti belirleyen faktörlerdir. Boyut ve gramaj, her ne kadar el ilanının baskı amacına göre belirlenen önemli kriterler olsa da, müşteri tercihine göre de basılabilir. Peki, el ilanı basımında boyut ve kâğıt kalitesi ne vb. kriterlere bağlı olarak farklılık gösterir?

• El ilanında boyut, işin maliyetini etkileyebildiğinden kırım işlemi ile mini bir broşür basım formuna girme olanağı da sağlar. Fakat genellikle A5 ölçülerinde basılan el ilanı, birçok matbaada yine birkaç mm ya da cm’lik oynamalar ile farklı ölçülerde de tercih edilebilir.

• Boyutun önemi, tasarımla değil, sektörle ilgilidir. Zincir marketler kampanyalarını duyurmak ya da aylık bültenlerini yayınlamak için genellikle A4 ebadında el ilanları tercih ederken, yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmeler A5 ölçülerini tercih ederler.

• Gramaj ise kısmen boyut ile bağlantılı bir diğer kalite belirleyici unsurdur. Genellikle 115 gr. kâğıda baskısı yapılan el ilanı, daha kalıcı olması öngörülen reklam girişimlerinde 135, 150 veya daha üstü bir gramaj seçeneğinde basılır.

• A5 boyutundaki baskılarda 115, 135 veya 150 gr. seçenekleri rağbet görürken, daha düşük boyutlardaki (A6 veya nispeten A7) baskılarda bu gramaj aynı kalabileceği gibi daha düşük de olabilir.

El İlanı Üretim Aşaması ve Sonrası

Organize matbaayla birlikte çok daha düşük maliyetlere ulaşan matbaa sektörü, gelişen teknolojik altyapı sayesinde günümüz koşullarında çok daha geniş kitlelere ulaşmayı başardı. Reklam bütçelerinde önemli bir yer tutan ilanlar ise söz konusu taleplerin büyük bir dilimini kapsıyor. Peki, el ilanı baskı aşaması ve sonrasında hangi işlemlerden geçiyor. İşte el ilanı basım aşaması ve sonrasında uygulanan işlemlerin sıralaması:

• CMYK renk değerlerinde hazırlanan el ilanının kesim ve taşırma payı, matbaanın kriterleri ve formanın özelliklerine göre ayarlanmaktadır. Bu aşamanın ardından CTP adı verilen işlem uygulanmaktadır. Tasarımın formaya uygun bir şekilde yerleştirilmesinin ardından baskıya girilir.

• Baskı sonrası forma içerisinde yer alan “cross” adı verilen kesim çizgilerine göre sarma yapılarak makineye oturtulan forma, cross çizgileri dikkate alınarak uygun şekilde eşit parçalar hâlinde kesilir.

• Formanın kesim aşamasından sonra elde edilen ölçülerdeki el ilanları, şayet uygulanacaksa baskı sonrası işlemlere tabi tutulur.

• Baskı sonrası işlemler selefon çekme, kısmi ya da kabartma lak ya da trignomi gibi işlemlerdir. Bu işlemler el ilanı fiyatı konusunda da değişiklikleri sağlayabilmektedir.

• Baskıdan sonra selefon, kâğıdın formunu uzun süre korumasını sağlarken, lak ise uygulanan yüzeye bir doku kazandırarak farklı bir görüntü yakalamanızı sağlar.

• Trignomi adı verilen uygulama ise genellikle altın yaldız vb. parlak bir hologram yüzeyin yakalanması işlemidir.

El İlanında Baskı Kalitesi Neden Önemli?

El ilanı, ilk olarak muadili olan birçok reklam ürünü ve baskılı materyale kıyasla daha çok rağbet gören bir üründür. Akılda kalıcı olması açısından diğer reklam ürünleri üzerinde yer olarak ayrı bir konumdadır. Online matbaa sektöründe de tercih edilmektedir.Yalnızca dönemsel kampanyalar için değil, verilen hizmet ve işletme hakkında bilgi paylaşımı için de kullanılması nedeniyle diğer ürünler kadar kalıcı bir reklam materyali olarak değerlendirilebilir. Nitekim reklam, hangi sahada olursa olsun, kötüsünün de olabileceği stratejik bir hamledir. Ancak tasarımdan ziyade önemli olan bir diğer konu da baskı kalitesidir, çünkü; , el ilanı aracılığıyla firmanız ya da kampanyanız hakkında potansiyel kitlenizde bırakmak istediğiniz imajı doğrudan etkiler bunun için tehlikeye atılmaması gereken önemli bir unsurdur. Bu nedenle doğru malzemeler, doğru makineler ve alanında uzman kadro ile hizmet veren baskibudur.com ile çalışmaya her daim özen gösterin.

El İlanı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

el ilanı fiyatları için birçok etken bulunmaktadır hemen inceleyelim:

İlk olarak Adet: Günümüzde online matbaa nın artışıyla birlikte düşen maliyetler baskılı materyalleri tercih edilir kılmışsa da, birçok sektörde de matbaa sektörüne de “toptan” mantığı hâkimdir. Dolayısıyla baskıya hazır ürünlerde adet arttıkça birim fiyat düşer. Bu nedenle ilk olarak uzun vadeli reklam hamlelerinde bütçenizi mümkün mertebe sağlıklı kullanmalısınız. Unutmayın ki kısa sürede elden ele geçecek olan bir el ilanı uygun olduğu taktirde daha sık kullanılan ve sipariş edebileceğiniz, bir grafik tir.

Boyut: Genellikle A5 ve A4 standart ölçülerinde basımı gerçekleştirilebilinmesi, gelişen endüstriyel sanayinin etkisiyle birlikte farkı kâğıt ölçülerinde baskının önünü açtı. 19×20 vb. farklı kâğıt ölçülerinde de üretim mümkün olurken, bu ölçü farklılıkları birim fiyatı ve maliyeti doğrudan etkiledi. Dolayısıyla el ilanı basımında fiyatı doğrudan etkileyen ikinci unsur olarak boyut diyebiliriz.

Gramaj: Geldik fiyat belirleyici son unsura. Genellikle 115 veya 150 gr. kâğıda basılarak üretilen el ilanını sektör ve fiyat nedeniyle farklı gramajlarda basmak mümkündür. Fakat bu seçenek maliyeti doğrudan etkileyen bir faktördür. Sipariş ten önce ilk olarak grafik kadar taksit vb. imkanlarda önemlidir. (taksit li taksit siz gibi durumları matbaanızla görüşmeniz yeterlidir.)

Ek bilgi

Ebat

A5, A4, 10x21cm

Adet

1000, 2000, 4000, 5000

Baskı Yönü

Tek Yön, Çift Yön

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.