Afiş Poster Fiyatları

Afiş Poster Fiyatları

 • Ebat
  Kağıt

 • Verilen Fiyatlar 130gr Parlak Kuşe İçin Geçerlidir.
 • Afiş/Poster Üretim Süremiz 2 İş Günüdür.
 • Fiyatlara Tasarım Dahil Değildir.
 • Kargo ücreti müşteriye aittir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

Afiş; diğer birçok “hedef” reklam materyallerinin aksine geniş bir kullanım alanına sahip olan, hem iç hem de dış mekân reklamcılık ihtiyaçlarında tercih edilen baskılı bir materyaldir. Ofset matbaacılığın ana kriteri olan CMYK renk değerlerinde çalışmanın yanı sıra, Dpi değerleri daha küçük formalardaki ürünlere kıyasla düşük çözünürlükte çalışma imkânı sunar. Tabii bu esneklik görselin piksel değeri ve renk yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Peki afiş poster fiyatları neye göre belirlenir, kağıt kalitesi ve ebatları nelerdir?

Afiş Poster Fiyatları Konusunda Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Diğer baskı ürünleri gibi afiş basımında da ilk aşama tasarımda dikkate alınması gereken kriterlere göre bir tasarım oluşturmaktır.

Afiş tasarımında dikkat edilecek hususlar; doğru şablonu kullanmak, CMYK renk kartelası ve doğru renk değerleri ile çalışmak, mümkün olduğunca 72 Dpi ve üzeri çözünürlüğe sahip görseller kullanmak ve kesim ve taşırma payı vb. faktörleri dikkate almaktır.

Genellikle A3 kağıt ve üzeri ölçülere sahip kâğıt formalara basımı gerçekleştirilen afiş, hizmet sektörü ve hiper-süper marketlerin kampanya duyuruları için A4 ebadındaki kâğıtlara da basılabilmektedir.

Fakat genellikle konser, organizasyon vb. aktivitelerin duyurusu için dış mekân reklamcılığında tercih edilen afiş, A3, A2 ve A1 ölçülerinde basılmaktadır.

İlk kriter tasarım aşamasında kullanılacak olan renkleri baskıya uygun şekilde tercih etmektir. CMYK renk modunda çalışılmalı ve ofset baskı kriterlerini öngörerek ana renk ve ana renklerden elde edilen ara renkler ile çalışılmalıdır.

Afiş ve poster baskısı, genellikle mevcut formaya tam ölçülerde bağlanmaktadır.

Afiş Basımı Boyutu ve Kağıt Kalitesi

 • Afiş basımında şablonu belirleyen ve ölçüleri afiş ya da poster olarak nitelendirmemizi sağlayan iki ana etken vardır: Boyut ve kâğıt kalitesi.
 • Afiş boyutları, genellikle A3 ve üzeri ebatlara sahip kâğıt lar için kabul gören ölçülerdir. Matbaa kriterleri ve baskı makinesinin özelliklerine ya da matbaa ustasının işçiliğine bağlı olarak bu ölçüler milimetrik ya da santimetre farklı gösterse de, sektörel anlamda ölçüler benzerlik göstermektedir.
 • Boyutun yanı sıra kâğıt kalitesi ise bir diğer önemli etkendir. Zira afiş basımında genellikle dış mekân reklamcılığında kullanılan bir ürün olması nedeniyle dış etkenlere karşı daha dayanıklı ve kalın kâğıtlar kullanılması tavsiye edilir. Özellikle kışın aşırı yağışlar ve yazın güneş ışınları nedeniyle afiş ya da posterin mevcut formunu koruması oldukça güçtür. Kullanılacağı alana göre en düşük 200 gram olacak şekilde kâğıtlara basılır.
 • Fakat kâğıt kalitesinde esas olan şey, afişin boyutu ve kullanılacağı alandır. Örneğin bina dış cephesinde kullanılacak olan metrelerce boyuttaki afişler orta seviye ya da kalın gramajlı kâğıtlara basılabilirken, A3 ve A2 vb. daha küçük boyuttaki afişler 200 grama kadar düşük kalınlığa sahip kâğıtlara basılabilir.
 • Dolayısıyla afiş baskısında kâğıt ve boyut, paralel olarak tercih edilmesi gereken bir özellik olarak kabul edilebilir.

Poster Baskı Aşaması ve Sonrası

Poster baskı , ilk aşamada formanın “doldurulması” ile başlar. Bağlama metodu ile uygulanan bu baskı yönteminin mantığı, maliyeti düşürmek ve verilecek olan fireyi asgari düzeye indirmektir. Örneğin toplam forma boyutunu A4 olarak kabul edelim. A4 formanın yarısı olan A5 ölçüsünde bir baskı uygulayacaksınız. Fakat tek işi baskı yapmanız durumunda A4 formanızın yarısını fire olarak vermek zorunda kalırsınız. Bu nedenle formayı dolduracak iki işi bağlamanız durumunda fire vermeden tek seferde baskı yapabilirsiniz. Dolayısıyla afiş baskısının ilk aşaması formanın doğru bir şekilde doldurulması ile başlar.

Bağlama ile doldurulan formada afiş baskısının doğru şekilde yapılabilmesi için cross (kesim) çizgilerinin doğru ölçülerde verilmesi önemlidir. Şayet cross çizgileri milimetrik bile olsa dışarıdan verilirse, afiş kenarlarında beyaz boşluklar kalır ve estetik bütünlüğün bozulmasına neden olur. Ya da tam tersi milimetrik ya da santimetre farkı ile iç ölçülerden kesimi gerçekleştirilen afişin tasarımında değişiklikler meydana gelebilir. (Numara ya da adres bilgilerinin kesime gitmesi en çok karşılaşılan kesim payı sorunudur.)

Tabakalar hâline getirilen ve tıraşlama işlemi biten afişlere şayet selefon işlemi uygulanmayacaksa selefon ve çekilir ve kesime gider. Ancak çoğunlukla dönemsel faaliyetler ya da organizasyonlar için kullan-at olarak talep gören afişlere selefon işlemi uygulanmaz.

Genellikle benzer ölçülerde işlerin tabakaya bağlanması ile baskısı gerçekleştirilen afişlerin baskı sonrası ölçümü yapılır. Taşma, kayma vb. sorunların tespiti durumunda baskı yenilenir. Ancak herhangi bir sorunun tespit edilmemesi durumunda forma kesime gider ve uygun ölçülerde tabakalar hâline getirilir.

Uygun ölçülerde kesimi gerçekleştirilen afiş tabakaları bu aşamadan sonra şayet gerek görülürse cross (kesim) çizgileri dikkate alınarak giyotin işlemine tabi tutulur ve dört kenarından tıraşlanır.

Daha küçük ebatlı çalışmalar için el ilanı basımını tercih edebilirsiniz.

Afiş Baskı Sonrası Ekstra İşçilikler

 • Afiş, bahsini ettiğimiz üzere çoğunlukla kullan-at talepler gereği ihtiyaç duyulan bir baskı materyalidir. Dolayısıyla düşük maliyet hedeflenen ürünler arasında kabul edilir. Bu nedenle baskı sonrası işlemler, ancak özel talepler ya da ürünün kullanım amacına göre doğmaktadır.
 • Sağlamlık konusunda diğer işlem ise selefon işlemidir. Selefon, uygulandığı kâğıt yüzeye matlık ya da parlaklık kazandırır, kâğıt dış etkenlere karşı da korunur.
 • Baskı sonrası ekstra işçilikler arasında diğer işlem ise – bir şekilde afiş basımında pek rağbet gören uygulama değildir- kabartma lak ya da trigromi uygulamasıdır. Şayet uzun ömürlü bir kampanya da reklam materyali olarak kullanılacaksa ve tasarıma efektif görünüm kazandırılmak isteniyorsa, altın yaldız kabartma lak ya da trigromi işlemi uygulanabilir.

Afiş Poster Fiyatları Nasıl Alınır?

Özel poster (tüm hakları saklıdır) basım afiş fiyatları,; ölçü, adet ve poster afiş kağıt özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Birim fiyatı belirleyen esas etken adettir. Şayet adet ne kadar yüksekse, birim fiyat (tl kdv) o oranda düşük olacaktır. Adedin yanı sıra fiyatı etkileyen diğer ana etken ise ölçüdür. A3 ebadında kağıt 1.000 adet afiş fiyatı ile A2 ebadında kağıt 1.000 adet afiş fiyatı (tl kdv hesaplanır) farklı olabileceği gibi, her iki ölçüde de milimetrik ya da santimetre ölçüsünde doğabilecek ölçü farkları fiyatı doğrudan etkiler. Adet ve ölçü dışında poster afiş fiyatını (tl kdv) belirleyen diğer etken ise özel taleplerdir (parlak kuşe, kağıt vb.) .

Şayet baskı sonrası özel olarak kağıt üzerine kabartma lak gibi efektif özellikler isterseniz, baskı maliyeti doğrudan artacaktır. Sipariş geçerken dijital ortamda online olarak tl kdv, kargo, kağıt vb. sipariş hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz. Kargo ya da herhangi bir şekilde poster baskı kağıt dijital poster parlak kuşe kağıt poster vb. hakkında hızlıca bilgi almak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.