Sözleşme Baskı

Sözleşme Baskı

 • Ebat
  Nüsha
  Yaprak Sayısı
  Baskı Rengi
  Numaratör
  Numaratör

  lütfen 6 haneli rakam giriniz.

 • Sözleşme basımı üretim süremiz 3-4 iş günüdür.
 • Fiyatlara tasarım dahil değildir.
 • Kargo ücreti müşteriye aittir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

matbu evrak kategorisinde sayabileceğimiz kurumsal baskılı materyaldir. Sektör ve ihtiyaca bağlı olarak adet farkı olsa da, genel olarak diğer matbu evraklar (tahsilat makbuzu , sipariş fişi) ve baskılı ürünler gibi yüksek adette basılmaz. Firmalar arasındaki iş ve çeşitli anlaşmalar doğrultusunda resmî evrak niteliği taşıyan ürün, antetli kâğıt gibi firmaların bilgilerinin yer aldığı, taraflar arasında yapılan anlaşma kapsamında bağlayıcılığı bulunan resmi üründür. Promosyon ürün olarak düşünülmemeli mümkün olduğunca amaca göre tasarlanmalıdır. Satış için firmalar arası satış şartlarının satış özelliklerinin yer aldığı ya da alışveriş için üretiliyorsa alışveriş koşulları belirtecek şekilde tasarlanmalıdır. Peki, adet olarak az miktarda da olsa basımı gerçekleşen ve hizmet firmalarının resmî ihtiyaçları arasında bulunan ürünümüzün basımında ne gibi detaylar dikkate alınır, hangi aşamalardan geçer. Sözleşme baskı fiyatları neye göre belirlenir?

Sözlesme Basımı Konusunda Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Ürün, tıpkı fatura veya antetli kâğıt gibi belirli bir forma ve şablona bağlı olarak basımı gerçekleştirilen üründür. Şablon örneği için antetli kâğıt ya da fatura basımını dikkate alabilirsiniz.

Bu ürünler her ne kadar matbaaların ürün çeşitliliği ve basım kriterlerine bağlı olarak belirli kurallar çerçevesinde yapılsa da, bazı istisnai durumlarda özel talepler doğrultusunda basılmaktadır.

Genelde antetli kağıt baskı ve fatura koçanı gibi sırttan ya da üstten Amerikan ciltleme işlemi ile yapılan ürün örnekleri boyutları, yine firmanın ya da şahsî olarak bastırmak isteyen müşterilerin talepleri doğrultusunda belirlenir.

Genellikle sade, mümkünse tek renk(promosyon ürünlerinin aksine) ya da kullanılacaksa yalnızca logoda fazladan renk kullanılarak hazırlanmalıdır.

Sözleşme baskı sipariş ve anlaşma sirkülasyonu çok ise ve yalnızca iş takibi gereği yapılıyorsa, numaratör basımı titiz şekilde yapılmalıdır. Aksi durumda evrak takibinde sorun yaşanabilir.

Sözleşme Basım Aşaması ve Sonrası

Baskı aşamasında ilk olarak pozlama yapılarak tasarımın kalıbı alınır.

Alınan kalıp ölçüler dâhilinde formalara bağlanır. Buradaki amaç mevcut formadan ölçüler dâhilinde azami seviyede verim almaktır. Bu nedenle kâğıt ölçülerin katları şeklinde bağlama tekniği uygulanır (adet konusunda önem taşıyan özel durumdur). Örneğin A5 ebadındaki iş A4 formaya altlı üstlü şekilde iki adet bağlanır ve kesime girerek tek formadan iki nüsha elde edilir.

Bu tarz matbu evraklar genellikle tek renk siyahtan basılmaktadır. Ancak logo ya da firmayı temsil eden isim ve objeler firmanın isteği, ya da firmanın renkleri gereği farklı renklerde basılabilir.

Baskı aşamasının ardından makine bandında düzene sokulan formalar, belirli ölçülerde kesim için giyotin makinesine gönderilir.

Giyotin makinesinde uygun ölçülerde kesime tabi tutulduktan sonra şayet gerek görülürse tıraşlama yapılarak dört kenardan törpülenir.

Hedeflenen ölçülerde elde edilen tabakalar, bu aşamadan sonra ciltleme öncesi perforaj işlemine girer. Perforaj, bu tarz matbu evrakların koçandan kolayca koparılabilmesi için belli aralıklarla küçük deliklerin oluşturulması işlemidir. Bu işlemin mantığı koçandan yaprağı kolayca ve düzgün birşekilde alabilmek içindir.

Son olarak ciltleme aşamasına geçilir. Ciltleme aşamasında bu gibi evraklar genellikle yaygın olarak kullanılan Amerikan ciltleme metodu ile biraraya getirilir. Amerikan ciltleme en çok tercih edilen metotlardandır.

Sözleşme Ciltleme Çeşitleri

Amerikan Ciltleme: Matbaa sektöründe ciltleme teknikleri arasında ülkemizde de en yaygın yöntemlerden biridir. Yalnızca matbu evraklarda değil, kitap, katalog ve dergi gibi baskılı materyallerde de sıkça başvurulan ciltleme yöntemidir. Diğer ciltleme tekniklerine kıyasla daha pratik, daha ekonomik ve baskı sonrası daha başarılı sonuç vermesi nedeniyle tercih edilmektedir. Ciltleme teknikleri arasında da sıkça başvurulan bir ciltleme tekniğidir. Yatay baskıda sırt diye tabir edilen sol kenardan tutkal yardımıyla sayfaların kapak içerisine yapıştırıldığı metotta, dikey baskıda üstten yapıştırma uygulanır.

Tel Dikiş: Yine dergi ve katalog gibi baskılı materyallerin ciltleme aşamasında başvurulan ekonomik yöntem olan tel dikiş, bu ürünün basımı gibi matbu evraklarda da başvurulan yöntemdir. Ekonomik olmasının yanı sıra pratik ciltleme metodu olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Sözleşme Baskı Kalitesi Neden Önemli?

 • Diğer baskılı materyallere kıyasla resmî evrak olarak kabul edilebilir. Genellikle firmalar ya da şahıslar arasındaki anlaşmaların metne dökülmüş ve yasallaştırılmış olduğuna dair bir evraktır. Bu nedenle diğer baskılı ürünlerde olduğu gibi belirli kalite standartlarına sahip olmalıdır.
 • Standart kriterlerin aksine düşük gramaja sahip kâğıda basılması durumunda kısa sürede formunu yitirebilir. Bu nedenle mümkün mertebe 1. hamur 80 gram kağıt formadan baskı gerçekleşmelidir.
 • Öte yandan bu gibi materyaller kurumsal açıdan prestiji muhafaza edecek envanterlerdir. Nitekim bu ürün, ağırlıklı olarak büyük firmalar arasında başvurulan bir yoldur. Bu sebeple sözleşme basımında maliyeti düşürmeyi hedefleyerek standart hamur kağıt dışında bir formaya baskı uygulanmamalıdır.

Sözleşme Baskı Fiyatları Nasıl Alınır?

Özel sözleşme baskı fiyatları, dosya nüshalarının özelliklerine göre değişmektedir. Adet, kağıt (dosya) gramajı ve boyut, fiyatı belirleyen kriterlerdir. Sözlesme basımı Genellikle A5 veya A4 olarak gerçekleşir , örneklerinin baskı miktarı firma ya da müşteri taleplerine göre şekillenmektedir. Diğer matbu dosya larda olduğu gibi düşük adet basımı mümkün olan örneğinde fiyat skalası, söz konusu ürünün özelliklerine göre değişebildiği gibi matbaa basım teknikleri, ürün çeşitliliği ve fiyat skalasına göre de değişebilmektedir. Ürünler hakkında e-posta yoluyla i letişim kurarak sipariş vermeden önce adet, kargo teslim vb. konularda online bilgi alabilirsiniz. Alışveriş hizmet konusunda sipariş hakkında gereken bilgiler firmamız tarafından sizlere detaylı sunulmaktadır. Sipariş hakkında telefonla da irtibata geçebilirsiniz.

Ek bilgi

Ebat

A4

Nüsha

1 Asıl + 1 Suret, 1 Asıl + 2 Suret, 1 Asıl + 3 Suret

Adet

5 Cilt, 10 Cilt

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.