Sticker Etiket Baskı

Sticker Etiket Baskı

 • Ebat
  Baskı Rengi
  Selefon

 • Sticker etiket baskı üretim süremiz 8 iş günüdür.
 • Fiyatlara tasarım dahil değildir.
 • Kargo ücreti müşteriye aittir.

Toplam Fiyat: +KDV

Açıklama

8.4 x 5.2 cmSticker etiket baskı kullanım amacının yanı sıra sektörel ihtiyaç konusunda da oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip üründür. Ambalaj ürünlerinin yanı sıra endüstriyel cihazlarda da sıkça kullanılan ve kurumsal bir ürün olarak da kabul edebileceğimiz sticker, diğer baskılı ürünler ile benzer özelliklere sahiptir. Tasarım aşamasından baskıya kadar birçok aşama benzerlik gösterse de, forma farkı ve yapışkan yapısı nedeniyle bazı işlemler farklılık göstermektedir. Kendi forma türüne göre de farklı çeşitleri bulunan sticker, genellikle mevcut bir ürün üzerine ekstradan reklam için uygulanan baskılı bir üründür.

Mevcut ürün ambalajı üzerine fiyat, ürün özelliği ya da logo ve benzeri ekstra görsellik gerektiren bilgilerin eklenmesi için kullanılan yapışkanlı sticker, kuşe çıkartma, etiket ya da çıkartma etiket olarak da bilinir. Peki, diğer baskılı ürünler ile benzer özellikleri bulunan sticker baskı aşamasında ne gibi işlemlerden geçer, özellikleri nedir? İşte sticker basımına dair bilmeniz gerekenler.

Sticker Etiket Baskı Konusunda Neler Göz Önünde Bulundurulmalı?

Genellikle mevcut ürünü öne çıkarmak, estetik anlamda efektif bir görünüm kazandırmak için başvurulan mini bir reklam stratejisidir. Bu nedenle tasarımdan baskı aşamasına dek canlı renkler ve canlı bir baskı kalitesine ihtiyaç duyulur.

Basımı kartvizit ya da broşür basım gibi materyaller ile benzer özellikler gösterse de, yapışkan forması ve baskı sonrası kesimi nedeniyle farklılıklar gösterebilir.

Baskı sonrası kesim, tabaka hâlinde ya da parça hâlinde olabilmektedir. Tabaka hâlinde olan kesim, mevcut formanın eşit parçalara bölünmeden yalnız hedeflenen ölçülerde bıçak izi oluşturulması ile elde edilirken, parça tesliminde tıpkı kartvizit ya da broşür gibi kesim gerçekleştirilir.

Diğer baskılı materyaller ile benzer özellikler gösteren sticker tasarımında dikkat edilmesi gereken en önemli husus, taşırma ve kesim çizgilerinin dikkate alınmasıdır. Şayet sticker üzerinde yer alan bilgiler bu sınırların dışında olursa, kesim sonrası bilgiler kaybolabilir ya da estetik bütünlük bozulabilir.

Etiket Basım Boyutu ve Kağıt Kalitesi

Matbaanın basım tekniklerine bağlı olarak belirli boyut çeşitliliklerine sahip olsa da, kullanım amacı gereği çok çeşitli ölçülere ve bıçak izlerine sahiptir.

Etiket basımında boyut (ebat), kullanım amacı, bıçak izi, model, tasarım ve sektörel ihtiyaca bağlı olarak belirlenmektedir.

Etiket basımında kâğıt, ihtiyaç duyulan modele göre belirlenmektedir. Şeffaf folyo, opak folyo etiket, damla etiket, ilaç etiketi ve kuşe etiket vb. modeller, sticker basımında en çok rağbet gören modellerdir. Her biri farklı özelliklere, kullanım amacına bağlı olarak farklı doku ve kaliteye sahip olan bu modellerin basımında kullanılan forma da farklılık gösterebilmektedir.

Örneğin kuşe çıkartma etiket modelinde 90 gram kuşe kâğıt kullanılırken folyo etiket folyo malzemeden üretilmektedir.

Folyo ve benzeri malzemelerden elde edilen sticker modellerinde genellikle poliüretan adı verilen malzeme ile kaplama işlemi uygulanır. Bu sayede sticker, dış etkenlerden kolayca etkilenmez ve uzun süre kaliteli dokusunu muhafaza edebilir.

Tek yön baskı tekniği ile elde edilen sticker modellerinin arka yüzündeki yapışkan malzeme de yine kâğıt formanın türüne ve gramajına göre farklılık gösterebilir.

Sticker Baskı Aşaması ve Sonrası

 • Basımı, muadili olan normal veya kabartmalı kartvizit gibi ürünlerle benzer aşamalardan oluşmaktadır. İlk olarak kalıba pozlanan tasarım, yapışkan kâğıt forma üzerine aktarılır ve seri baskı ile üretim başlar.
 • Hedeflenen ürünün türüne göre baskı sonrası parlak veya mat selefon çekilir. Sticker basımında selefon, ürünün dış etkenlerden korunmasını ve mevcut formunu muhafaza etmesini sağlarken tasarıma da ayrı bir estetik kazandırır.
 • Selefon işleminin ardından şayet talep ediliyorsa, kabartma lak ya da altın yaldız gibi işlemler uygulanır.
 • Talep edilmesi durumunda uygulanan ekstra işçiliklerin ardından uygun bıçak izi ile forma üzerindeki her bir sınırı üzerinden geçilir ve kesim gerçekleştirilir.
 • Sonra , Şayet forma tabaka şeklinde teslim edilecekse bıçak izinin ardından kesim işlemi uygulanmaz. Fakat hedeflenen ölçülerde teslim yapılacaksa sınır ve sonra kesim çizgileri dikkate alınarak giyotin makinesinde kesim gerçekleştirilir.

Sticker Basım Sonrası Ekstra İşçilikler

 • Sticker basımı sonrası ekstra işçilikler, müşteri talepleri doğrultusunda doğan özel ürün özelliklerini kapsamaktadır. Kabartma lak ya da altın yaldız vb. basım sonrası işlemler genellikle uzun süreli kullanım ihtiyaçlarında tercih edilen ürün özellikleridir.
 • Selefon çekme işlemi her ne kadar birçok matbaada standart ürün özelliği olarak kabul edilse de, müşteri talebi doğrultusunda opsiyonel bir seçenek olarak da kabul edilebilir. Parlak veya mat seçeneği ile uygulanan selefon, ürünün ömrünü uzatabildiği gibi estetik açıdan farklı bir doku kazanmasını da sağlamaktadır.
 • Sticker basımında yaygın olarak tercih edilen selefon, kabartma lak ve yaldız özelliklerinin yanı sıra özel bıçak izi de rağbet gören bir özelliktir. Özel bıçak izi, basımsonrası tasarımın bir hamburger, otomobil ya da uçak şeklini almasını sağlar. Standart kesimde genellikle düz ya da oval kesim ile basımı gerçekleştirilen sticker, talep edilen özgün bıçak ile basılabilmektedir.

Etiketler in Basım Kalitesi Neden Önemli?

Kullanım amacı ve alanları gereği genellikle ambalaj ürünler i, viral reklam ve genel reklam stratejileri için talep gören baskılı materyaldir. Bu nedenle belirli bir kullanım ömrünü sağlayacak kalitede basımstandardı ve kâğıt türüne sahip olmalıdır. Örneğin 90 gramlık kuşeden elde edilen kuşe sticker ürünler, gerekli basım teknikleri dikkate alınarak hazırlanmazsa, sticker kısa sürede formunu yitirebilir. Kullanım amacı gereği genellikle ürünü veya markayı öne çıkarmak olan sticker, estetik açıdan da ürüne ya da markaya ayrı görsellik katması nedeniyle canlı ve kaliteli intiba bırakmalıdır. Bu nedenle kalite, diğer baskılı materyallerde olduğu gibi sticker basımında da bir esastır.

Sticker Etiket Baskı Fiyatları Nasıl Alınır?

Ürünler in basımında özel fiyat, ürün özellikleri, adet ve ölçüye(ebat) bağlı olarak değişmektedir. Çoğu matbaada genellikle kartvizit ebadına yakın ölçülerde basımı gerçekleştirilen sticker, uygulanacağı alana ve ürüne bağlı olarak özel ölçülerde basılabilir. Tabii bu özel ölçüler, mevcut formadaki fireyi artırması veya daha fazla forma kullanılması nedeniyle maliyeti artırmaktadır. Peki, özel sticker basımında fiyatı doğrudan etkileyen değişkenler nelerdir? İşte maddeler hâlinde fiyat belirleyici unsurlar:

 • Adet
 • Ölçü
 • Bıçak izi
 • Kâğıt türü: Sticker; farklı şekillerde, farklı tür ve gramajlarda formalara basılabilmektedir.
 • Ekstra talepler: Baskı sonrası selefon, kabartma ya da kısmî lak, altın ya da gümüş yaldız.

Sticker Sipariş Aşaması

Daha iyi sonuç alabilmek adına sipariş ten önce ; ürünler hakkında online olarak etiketler (ürünler) ,adet, ödeme , uygun taksit seçenekleri , kargo (ne zaman kargo edilir, kargo firmasının bilgileri , kargo süreci vs.) hakkında bilgi alabilmek adına e-posta gönderebilirsiniz. Online E-posta attığınız taktirde en kısa sürede bilgilendirme mailiyle sizlerle iletişim kurabiliriz. Online olarak bilgi alabileceğiniz gibi. ( önce e-posta ile sipariş hakkında detaylı mail göndermeniz durumu) sipariş, kargo vb. konular hakkında bizi arayabilirsiniz. Ürünler (etiket 1000 adet, 2000 adet , 3000 adet , 5000 adet , 10000 adet vb.) size ne şekilde daha uygun gelecekse (uygun fiyat, adet, taksit durumları vb. seçiniz) belirlenir ve o şekilde sipariş verebilirsiniz.

Ek bilgi

Ebat

8.4cm x 5.2cm, A5

Kesim

Düz Kesim, Özel Kesim

Adet

1000

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.


Sadece bu ürünü satın almış olan müşteriler yorum yapabilir.