Tipografi Nedir? Nasıl Yapılır – Örnekler İle Anlatım

tipografi nedir nasıl yapılır

Tipografi Nedir? Nasıl Yapılır – Örnekler İle Anlatım

Tipografi nedir?: çeşitli yazı tiplerinin özelliklerinden faydalanarak ya da onları formata uygun hâle getirerek farklı kombinasyonlar elde etme yöntemidir. Her bir yazı karakterinin kendine has uzamı, derinliği, espas özellikleri, incelik ve kalınlığı gibi çeşitli formları vardır. Bu detaylar, tipografi kavramının esaslarını oluşturan öğelerdir. Yazı yazma ve yazı karakterleri ile çeşitli kombinasyonlar oluşturma yöntemlerinde olduğu gibi tipografi metodunun da kendine has derinlikleri, yöntemleri ve kuralları mevcuttur. Hedeflenen kombinasyon, öğe, vektör ya da siluet her ne ise çeşitli değişken olan pek çok kriter ortaya çıkar.

Tipografi Nedir Nasıl Yapılır Detaylı Bilgiler;

Tipografi, grafik tasarımın farklı alanlarında kullanılsa da, genellikle kitap basımı, poster baskı ve özel tasarımlarda sıklıkla tercih edilen bir akımdır. Temelde kendi kuralları bulunsa da, bir rastgelelik düzleminde çeşitli tasarımlar elde etmek de mümkündür. Peki, tipografi çalışmalarında doğru tasarımı elde etmek için neleri dikkate almalısınız? İşte tipografi nedir , tipografi sanatına dair bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler.

Okunaklı Objeler

okunaklı objeler

okunaklı objeler

Tipografi, çeşitli sözcüklerin farklı kombinasyonlar ile bir araya gelerek bir bütünlük oluşturması için başvurulan bir tasarım yöntemidir. Hedeflenen obje ya da siluet, kullanılacak olan sözcükler ile kilit detaydır. Dahası bir yol haritasıdır. Örneğin İstanbul siluetini tipografik çalışırken kullanılacak kelimeler oldukça zenginken, daha kısıtlı bir çalışmada sözcükler daha temkinli seçilmeli, özenle çalışılmalıdır. Çalışmanın sonunda objenin okunabilmesi, estetik algısına hitap edebilmesi için bir bütünlük ortaya koyması gerekir. Yani temelde tipografi sanatı kelimelerden bir mimari kurmak değil, bu kelimeleri doğru parçalara yerleştirmek ve doğru kimyayı yakalamaktır. Yapboz parçaları gibi doğru sözcüğü doğru yazı karakteri ile doğru yerde kullanmak, bu bütünlüğü sağlamanın en sağlıklı yoludur.

> İlginizi Çekebilir > Katalog Çalışması Hazırlarken Yapılmaması Gereken 10 Hata <

Doğru Yazı Karakterleri

Objedeki bütünlüğü ve okunaklılığı sağlamanın detay kriterlerinden biri de seçilen yazı karakterleridir. Doğru yazı karakterini belirlerken dikkate almanız gereken esas kriterler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Hikayeyi anlatacak kriterleri sağlamalı.
  2. Estetik bütünlüğe sahip olmalı.
  3. Elde edilecek olan obje ya da siluete uygun olmalı.
  4. Şayet yeni karakterler yaratıyor iseniz estetik bütünlüğü korumalı ve uzam, derinlik, espas gibi kriterleri simetrik kriterler dâhilinde oluşturmalısınız.
  5. Mümkün mertebe hikayenin alt metni besleyici özelliğe sahip olmalı.

Espas, Uzam, Derinlik:

Yazı karakterlerini tek başına değerlendirdiğimizde bile önemli bir kurallar bütünü olan espas, uzam, derinlik, bir yazı karakterinin genel bütünlüğünü, estetik formunu ve görsel zenginliğini belirleyen kurallardır. Çiziminizde kullanmak için belirlediğiniz yazı karakterlerinin bu kuralları karşılayıp karşılamadığına özen göstermelisiniz. Harf aralarındaki ufak bir simetrik kayıp, görselin bütünlüğündeki estetik algı için tehdit oluşturabilir.

Hikaye

Tipografi kavramı, her ne kadar grafik tasarımda bir zenginlik, bir tasarım oyunu olarak kabul edilse de, temelde bir hikâyeyi farklı bir yöntem ve dil ile anlatma sanatıdır. Bu nedenle hikâyenin kendisi kadar hikâyecinin beceresi de mühimdir. Malzeme ne kadar estetik, orijinal ve sıra dışı olursa olsun, şayet doğru metotlar dikkate alınarak anlatılmazsa, çalışma nihai formuna geldiğinde bir şeylerin eksikliği göze çarpar. Bu nedenle tipografi çizimlerinde bir hikâye anlattığınızı bilerek çalışmalarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Dilerseniz söz konusu kriterlerin başarılı bir şekilde bir araya geldiği bazı örneklere göz atalım:

Tipografi de Obje

tipogrofide obje

tipogrofide obje

Tipografi sanatının önemli çalışmalarından biri olan obje, canlı, hayvan ve çeşitli figürlerinden başarılı bir örnek. Tipografi için seçilen dolgun yazı karakteri, fil figürü ile homojen bir bütünlük ortaya koymuş.

Obje modellemelerinden bir başka örnek. Silah figürünü aynı yazı karakteri ile bir araya getiren örnekte kısıtlı şekilde kullanılan kelimeler, figüre doğru ve orantılı bir şekilde yerleştirilmiş. Oldukça sade ve başarılı bir örnek olarak kabul edilebilir.

İnsan Figürü

tipogrofi insan figüru

tipogrofi insan figüru

Tipografi sanatının en nadide örneklerinden biri olarak nitelendirilebilir. İnsan silueti, tipografi sanatında ileri seviye bir tasarım ve gözlem gücü gerektiren örneklerdir. Doğru sözcükleri, doğru kelime yoğunluğunu ve estetik kalıpları bilmek ve bunları doğru şekilde bir araya getirmek gerekir. Aşağıdaki nadide örnekler ise tipografi çalışmalarındaki insan figürlerinin eşsiz örnekleri arasında yerini alıyor.

Bir başka başarılı örnek daha. Tipografi sanatının yanı sıra doğru perspektif ile güzel bir açı yakalayan örnekte aynı yazı karakteri ile sıra dışı sloganları bir araya getiren çalışma, estetik bütünlük ve görsel derinlik konusunda oldukça başarılı hatlara sahip.

> İlginizi Çekebilir > Matbaa Baskı Öncesi Hazırlık Aşamaları <

tipografi nedir - insan figürü

insan figürü tipografik çalışmalar

Tipografi Örneklerinde Hikaye

"<yoastmark

Tipografi sanatının en popüler çalışmalarından biri olan hikâye çizimlerinden başarılı bir örnek. Doğru kelimeleri doğru espas metodu ve yoğunluğu ile uygun yerlerde kullanan sanatçı, oldukça başarılı bir çalışma yakalamış. İlk bakışta karmaşık gibi görünen yapı, küçük parçalar hâline getirildiğinde derin bir hikâyenin sırlarını ortaya koyuyor. Kelime bütünlüğü, seçilen yazı karakteri ve estetik algıya hitap eden renk tercihleri, oldukça başarılı bir çalışma olduğunun ipuçları.

Tipografi de Siluet

"<yoastmark

Şehir manzaralarından aşina olduğumuz siluet örneklerinden bazıları. Türkiye haritasını çeşitli yazı karakterleri ve birbiri ile uyum içerisinde olan renkler ile yakalamayı başaran grafiker, kendi içinde bir bütünlüğü olan bir rastgelelik ile çalışmışsa da, ortaya oldukça başarılı bir sonuç çıkmış.

tipografi nedir

tipogrofide silüet

Siluet örneklerinin en popüler çalışmalarından olan İstanbul silueti ise tipografi çalışmalarınızda size ilham verecek niteliklere sahip. Şehrin dokusuna uygun yazı karakteri seçimi, doğru sözcük seçimleri ve kelime yoğunluğu, çalışmanızın başarılı olarak addedilmesi için en önemli kriterler. Bu kriterleri doğru şekilde yerine getirmiş ve bütünlüğü sağlamış nadide bir örnek.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *