Kartvizit Ölçüleri ve Kullanılan Kağıt Gramajları Nelerdir

kartvizit ölçüleri neler

Kartvizit Ölçüleri ve Kullanılan Kağıt Gramajları Nelerdir

Kurumsal kimlik materyallerinin demirbaş ürünlerinden biri olmasının yanı sıra günümüzde hâlâ birçok projenin basılı alanda olduğu kadar dijital alanda da önemli bir materyali olarak kabul gören kartvizit, basım teknikleri ve türlerine göre farklı boyutlarda üretilebilmektedir. Yalnızca matbaa basım teknikleri ya da müşteri taleplerine göre değil, ürünün çeşitliliğine göre de değişebilen kartvizit ölçüleri, küçük farklılıklar gösterse de, sektörde birbirine yakın ölçülerde üretilmektedir. Bunun en temel nedeni, mevcut formadan asgarî düzeyde fire verecek şekilde iş elde etmektir. Makinenin bıçak türü ve kesim payına göre belirlenen ölçülerin ayarlanmasının ardından formaya bağlanan iş sayısı, toplamda elde edilecek maliyeti de doğrudan etkiler. Bu nedenle kartvizit ölçüleri her ne kadar birbirine yakın boyutlarda olsa da, milimetrik farklılıklar gösterebilir.

kartvizit ölçüleri psd şablon ebati

kartvizit ölçüleri psd şablon ebati

Standart kartvizit olarak bilinen tek ya da çift yön mat/parlak kartvizit modelleri, genellikle 82×52 mm ebadında basılmaktadır. Bu ölçü bazı matbaalarda 84×54 mm ya da 86×56 mm şeklinde tercih edilmektedir. Milimetrik de olsa ölçülerdeki bu farklılıklar, matbaanın basım kriterleri, baskı teknikleri, makine ve forma farklılıkları gereği ortaya çıkar. Fakat ortak hedef, asgarî düzeyde fire vermek ve maliyeti düşürmektir. Öte yandan taşıma kolaylığı nedeniyle hedeflenen bu ortalama ölçüler çok fazla değişmez. Tabii söz konusu ölçüler, matbaanın ürün çeşitliliği içinde de çeşitli farklılıklar gösterebilir. Örneğin standart kartvizit ebadı 84×54 mm olan bir matbaa, sıvama olarak bilinen daha kalın kartvizit modelini 80×50 mm şeklinde üretebilir. Bu noktada devreye forma farkı ve bıçak izi girer.

Standart Kartvizit Ölçüleri

Standart kartvizit olarak bilinen kartvizit modelleri, genellikle 300-350 gramlık standart kâğıt formalardan üretilen modellerdir. Daha düşük gramajlarda üretim de mümkündür ancak ekonomik kartvizit sınıfında değerlendirilen bu türden kartvizit modelleri kullanım ömrü nedeniyle pek tercih edilmez. Standart kartvizit olarak tanımlanan 350 gramlık kartvizit modelleri, 82×52 mm ebadından başlayarak matbaanın makine özelliklerine ve baskı tekniklerine bağlı olarak milimetrik farklılıklar göstererek artar. Fakat standart olarak tanımlanan bu türden kartvizit modelleri genellikle en yüksek 86×56 mm ebadında basılmaktadır. Bunun ilk nedeni evrensel anlamda kabul görmüş kartvizit ebadının korunması, bir diğeri ise taşıma kolaylığıdır.

Özel Kesimli Kartvizit Boyutları

Çok çeşitli sektörlerin rağbet gösterdiği özel kesimli kartvizit ölçüleri, genellikle müşteri talebine bağlı olarak belirlense de, bıçak izinin özelliğine bağlı olarak şekillenir. Fakat matbaanın ürün seçeneklerinde yer alan ölçünün dışına çıkılması, maliyeti artıracağı için fiyatın da yükselmesine neden olur. Bu nedenle özel kesimli kartvizit ölçüleri, maliyet dikkate alınarak hazırlanır ve matbaanın müşteriye sunduğu ebat dâhilinde basılır. Genellikle sektöre bağlı olarak ilgili bir obje şeklinde basılan özel kesimli kartvizit modellerinin ölçüleri, taşırma, kesim ve bıçak izi dikkate alınarak belirlenir.

özel kesimli kartvizit ölçüleri

farklı kartvizit şekilleri

Sıvama Kartvizit Ebatları

Sektörde sıvama kartvizit olarak bilinen kalın kartvizit modelleri, 600 ila 800 gram aralığında bir kalınlığa sahiptir. İki formanın birbirine yapıştırılması ile elde edilen sıvama kartvizit ölçüleri, genellikle 80×50 mm şeklinde ve oval kesim bıçak izi ile üretilmektedir. Bu ölçüler her ne kadar ortalama olarak kabul edilse de, müşteri talebi ya da matbaanın basım kriterlerine bağlı olarak küçük farklılıklar gösterebilir. Ancak baskı sonrası tıraşlama aşamasındaki oval kesim bıçak izi, yaygın olarak uygulanan bir işlemdir. Bunun öncelikli nedeni ürünün kalın yapısı nedeniyle formunu koruyabilmesidir. Bir diğeri ise estetik açıdan yıpranmasını önlemektir.

Özel Üretim Kartvizit Ölçüleri

Şeffaf, plastik ya da altın yaldızlı gibi kartvizit modellerinde ölçü, yine matbaanın baskı teknikleri ve müşteri talebine bağlı olarak belirlenmektedir. Bu tür kartvizitler özel kategoride değerlendirilse de, aslında ölçü olarak diğer kartvizit modelleri ile benzer boyutlarda üretilmektedir. Şeffaf kartvizit gibi asetat malzemeden üretimi gerçekleştirilen kartvizit modelleri, tıpkı sıvama kartvizit modelleri gibi oval kesim olarak üretilse de, çerçeve ölçüsü yine 80×50 mm şeklindedir. Söz konusu ölçüler ürünün özelliklerine, müşterinin taleplerine göre değişiklik gösterse de, forma ebadı, maliyet, ortaya çıkacak toplam fiyat ve baskı makinesinin parkuruna bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

 

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *


+