Fotoğraf Düzenleme İçin Grafik Programları + Online Siteler

resim düzenleme programı

Fotoğraf Düzenleme İçin Grafik Programları + Online Siteler

Grafik tasarımın değişen ilkeleriyle birlikte paralel bir şekilde geçen her gün dinamiklerini geliştiren tasarım programları, illüstratör ve fotoğraf düzenleme sanatıyla meşgul olanlar için oldukça kullanışlı özellikler yayınlamayı sürdürüyor. Resim düzenleme ve manipüle işlemleri deyince ilk akla gelen Adobe markasının gözbebeği Photoshop, her ne kadar sektörün amiral gemisi olarak kabul edilse de, muadili olan ve oldukça kullanışlı bir yapıya sahip olan programlar da oldukça sıra dışı sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

Genel olarak çeşitli manipülasyon ihtiyaçları için kullanılan resim düzenleme programları, görselde yaşanan piksel kırılmalarını, görüntü bozukluklarını, HDR kalitesindeki kırılmaları düzenlemek için kullanılsa da, tamamen özgün manipülasyonlar yaratmak için de tercih ediliyor. Peki, çok çeşitli nedenlerle kullanılan en popüler ve kullanışlı fotoğraf düzenleme programları hangileridir? İşte her grafik tasarımcının program klasöründe bulunması gereken o fotoğraf düzenleme programları.

Adobe Photoshop İle Fotoğraf Düzenleme

photoshop ile resim düzenlemek

photoshop resim düzenleme

Adobe markasının 1990 yılının Şubat ayında piyasaya sürdüğü Photoshop, geçen 30 yıllık süre içerisinde deyim yerindeyse evrim geçirdi. O yıllardan bu yana gelişen teknoloji ve değişen sanat anlayışı, Adobe markasının başarılı analizleri ile tasarımcıların da taleplerine yanıt vermeyi başardı. Her yıl yayınlanan güncel sürümü ile yepyeni özellikler yayınlayan marka, yalnızca fotoğraf düzenleme işlemlerinde değil, grafik tasarımın her alanında ihtiyaçlara karşılık verecek niteliklere sahip. Kullanışlı ara yüzü, kompakt yapısı, dışa dönük dinamikleri ve evrensel açıdan kabul görmüş geniş kitle kullanımı deneyimiyle bu alanın en güçlü ismi olmayı hak ediyor.

CorelDraw Photo Paint İle Fotoğraf Düzenleme

coreldraw photo paint resim düzenleme

coreldraw photo paint

Adobe markasının sektördeki en önemli muadillerinden biri olan Corel Corporation firmasının resim düzenleme programı. Kullanışlı ara yüzünün yanı sıra tasarım programlarında kolaylığı ve pratikliği arayanların ilk tercihi Corel Photo Paint, fotoğraf ve manipülasyon işlemlerinde oldukça verimli sonuçlar elde etmenizi sağlıyor. Kompakt yapısı sayesinde Corel markasının diğer programlarıyla da entegre olabilen Corel Photo Paint, özellikle CorelDraw programını aktif olarak kullanan tasarımcıların her daim ellerinin altında bulundurduğu bir program. Photoshop programında bulunmayan birtakım özellikleri nedeniyle Adobe kullanıcılarının da sıklıkla başvurduğu özellikleri ile sektörde tercih nedeni olan Photo Paint, fotoğraf düzenleme programları listesine ilk üçten girebilecek popülerlikte.

Paint İle Fotoğraf Düzenleme

Windows işletim sisteminin yıllardır gözbebeği araçlarından biri olan Paint, her ne kadar güncel kullanıcıların basit işlemleri için başvurdukları bir araç olsa da, işin erbabı tasarımcılar için şapkadan tavşan çıkartacak denli sıra dışı özelliklere sahip. Basit ara yüzü ve pratik kullanımı sayesinde tasarım bilgisi olmayan kişilerin bile fotoğraf düzenleme ihtiyaçlarını kolaylıkla görebileceği Paint, tıpkı Photoshop gibi katmanlar (layer) özelliği ile fotoğraflarınızda çeşitli düzenlemeler yapmanıza olanak sağlıyor.

GIMP İle Resim Düzenleme

gimp ile fotoğrafları düzenleme

gimp resim düzenleme

Son yılların popüler resim düzenleme programları arasında adını sıkça duyduğumuz GIMP, Photoshop ve benzeri programların altyapısına sahip olan bir düzenleme programı. Programda yer alan ve oldukça kullanışlı olan özellikler, bir fotoğraf üzerinde yapmayı hayal ettiğiniz birçok düzenleme özelliğini bünyesinde barındırıyor. Çeşitli düzenlemelerin yanı sıra manipülasyon imkânı da sunan GIMP, Windows ve MAC işletim sisteminin yanı sıra Linux işletim sistemine de destek veriyor.

Canva İle Resim Düzenleme

canva resim düzenleme

canva fotoğrafları düzenleme

2012 yılında piyasaya sunulan ve kısa sürede milyonlarca kullanıcı tarafından rağbet gören Canva uygulaması, temelde “online” yani internet üzerinden anlık olarak düzenleme imkânı sunan bir platform. Kullanıma sunulmasının ardından muadili pek çok platform yayınlanmış olsa da, günümüzde online fotoğraf düzenleme araçları arasında hâlâ popülerliğini korumayı sürdürüyor. Resim düzenleme araçlarının yanı sıra çeşitli araçlar ve kullanışlı özellikleri sayesinde sıfırdan tasarım yapmanıza da olanak sağlayan Canva, başarılı tasarımların paylaşılmasına ve ilham almanıza da olanak sağlıyor.

Pixlr İle Resim Düzenleme

Online editörlüğün öncü isimlerinden Pixlr ise, tıpkı Canva gibi internet sitesi üzerinden fotoğraflarınızda düzenleme imkânı sunan bir platform. Canva ya da muadillerine kıyasla daha çok Photoshop gibi düzenleme özelliklerine ağırlık veren Pixlr, birçok tasarımcının uğrak adresleri arasında yer alıyor. Oldukça kullanışlı bir ara yüze sahip olan Pixlr, kullanıma sunduğu çeşitli düzenleme araçlarıyla fotoğraflarınızda sıra dışı manipülasyonlar yapmanıza da olanak sağlıyor.

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *


+